Vishay General Semiconductor - Diodes Division SE15PGHM3/85A
Part No.:
SE15PGHM3/85A
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO220AA
Shipping
SE15PGHM3/85A Information
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.05 V @ 1.5 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
9.5pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C