Vishay General Semiconductor - Diodes Division SE15PD-E3/84A
Part No.:
SE15PD-E3/84A
Description:
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO220AA
Shipping
SE15PD-E3/84A Information
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.05 V @ 1.5 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
9.5pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C