Vishay General Semiconductor - Diodes Division SE15FDHM3/H
Part No.:
SE15FDHM3/H
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
DO-219AB
Description:
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO219AB
Shipping
SE15FDHM3/H Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-219AB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.05 V @ 1.5 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
900 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
10.5pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-219AB (SMF)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C