KYOCERA AVX SE053C186KAR
Part No.:
SE053C186KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 18UF 25V X7R RADIAL
Shipping
SE053C186KAR Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)