KYOCERA AVX SE051C685ZAR
Part No.:
SE051C685ZAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 6.8UF 100V X7R RADIAL
Shipping
SE051C685ZAR Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.560" (14.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)