Diodes Incorporated SDT4U40CP3-7B
Part No.:
SDT4U40CP3-7B
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
DIODE SCHOTT 40V 4A X3-DSN1608-2
Shipping
SDT4U40CP3-7B Information
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
620 mV @ 4 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
285pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package:
X3-DSN1608-2
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C