Diodes Incorporated SDT3A40SAFS-13
Part No.:
SDT3A40SAFS-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AC, SMA Flat Leads
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMA-FS
Shipping
SDT3A40SAFS-13 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
450 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMA-FS
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C