Diodes Incorporated SDM4A30EP3-7B
Part No.:
SDM4A30EP3-7B
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
DIODE SCHOTT 30V 4A X3-TSN1608-2
Shipping
SDM4A30EP3-7B Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
570 mV @ 4 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
107pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
X3-TSN1608-2
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C