Diodes Incorporated SDM1U100S1FQ-7
Part No.:
SDM1U100S1FQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123F
Description:
SCHOTTKY RECTIFIER SOD123F T&R 3
Shipping
SDM1U100S1FQ-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
770 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 nA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
50pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C