Diodes Incorporated SBRT3U60SA-13
Part No.:
SBRT3U60SA-13
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
DIODE SBR 60V 3A SMA
Shipping
SBRT3U60SA-13 Information
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
560 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 60 V
Supplier Device Package:
SMA
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C