Diodes Incorporated SBRT3U45SAQ-13
Part No.:
SBRT3U45SAQ-13
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
DIODE SBR 45V 3A SMA
Shipping
SBRT3U45SAQ-13 Information
Series:
TrenchSBR
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
480 mV @ 3 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SMA
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C