Diodes Incorporated SBRT05U20S3Q-7
Part No.:
SBRT05U20S3Q-7
Package:
SC-76, SOD-323
Description:
DIODE SBR 20V 500MA SOD323
Shipping
SBRT05U20S3Q-7 Information
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
400 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
70 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SOD-323
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C