Diodes Incorporated SBRT05U20LPQ-7B
Part No.:
SBRT05U20LPQ-7B
Package:
0402 (1006 Metric)
Description:
DIODE SBR 20V 500MA 2DFN
Shipping
SBRT05U20LPQ-7B Information
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
390 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
6 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
14pF @ 20V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
X1-DFN1006-2
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C