Diodes Incorporated SBR3M100SAF-13
Part No.:
SBR3M100SAF-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AC, SMA Flat Leads
Description:
DIODE SBR 100V 3A SMAF T&R
Shipping
SBR3M100SAF-13 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
810 mV @ 3 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMAF
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C