Micro Commercial Co SB2010-TP
Part No.:
SB2010-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Description:
Interface
Shipping
SB2010-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
170pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-15
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 125°C