Vishay General Semiconductor - Diodes Division SB050-E3/54
Part No.:
SB050-E3/54
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
MPG06, Axial
Description:
DIODE SCHOTTKY 50V 600MA MPG06
Shipping
SB050-E3/54 Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
MPG06, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
600mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
700 mV @ 600 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
MPG06
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C