RSHVK561M1TFK5002E.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | RSHVK561M1TFK5002E |
| Manufacturer | Elna America |
| Series | HVK |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Hybrid |
| Capacitance | 560 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 18mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Features | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 300 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3 A @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
The following parts include "RSHVK561M1TFK5002E" in Silicon Labs RSHVK561M1TFK5002E.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.