KYOCERA AVX RM055C475KAJ240
Part No.:
RM055C475KAJ240
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7R SMD
Shipping
RM055C475KAJ240 Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.250" L x 0.300" W (6.35mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.320" (8.13mm)