KYOCERA AVX RM055C155KAJ120
Part No.:
RM055C155KAJ120
Description:
CAP CER 1.5UF 50V X7R SMD
Shipping
RM055C155KAJ120 Information
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.250" L x 0.300" W (6.35mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.200" (5.08mm)