KYOCERA AVX RM055C105KAJ120
Part No.:
RM055C105KAJ120
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R SMD
Shipping
RM055C105KAJ120 Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
RM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked)
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
Stacked SMD, 6 J-Lead
Size / Dimension:
0.250" L x 0.300" W (6.35mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.200" (5.08mm)