KYOCERA AVX RM045C156KAJ240
Part No.:
RM045C156KAJ240
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 15UF 50V X7R SMD
Shipping
RM045C156KAJ240 Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
RM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked)
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
Stacked SMD, 8 J-Lead
Size / Dimension:
0.402" L x 0.441" W (10.20mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.320" (8.13mm)