KYOCERA AVX RH525C336MA3RA3
Part No.:
RH525C336MA3RA3
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 33UF 50V X7R SMD
Shipping
RH525C336MA3RA3 Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
RH
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked)
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
Stacked SMD, 8 J-Lead
Size / Dimension:
0.421" L x 0.421" W (10.70mm x 10.70mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.323" (8.20mm)