Knowles Novacap RC4040R164K142KX180T
Part No.:
RC4040R164K142KX180T
Manufacturer:
Knowles Novacap
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
MULTILAYER CERAMIC CAPACITOR
Shipping
RC4040R164K142KX180T Information
Manufacturer:
Knowles Novacap
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.16 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1400V (1.4kV)
Temperature Coefficient:
R2D
Operating Temperature:
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
4040 (1010 Metric)
Size / Dimension:
0.402" L x 0.402" W (10.20mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.300" (7.62mm)