Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components RC020080BD10236BJ1
Part No.:
RC020080BD10236BJ1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1000PF 4KV NONSTND
Shipping
RC020080BD10236BJ1 Information
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
4000V (4kV)
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Chassis Mount
Package / Case:
Nonstandard, Tabbed
Size / Dimension:
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):
3.189" (81.00mm)