Taiwan Semiconductor Corporation RB551V-40
Part No.:
RB551V-40
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
SC-76, SOD-323
Description:
SOD-323, 40V, 0.5A, SCHOTTKY DIO
Shipping
RB551V-40 Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
470 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 40 V
Supplier Device Package:
SOD-323
Operating Temperature - Junction:
125°C