Micro Commercial Co RB521S-40-T3P
Part No.:
RB521S-40-T3P
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
SCHOTTKY DIODES
Shipping
RB521S-40-T3P Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
540 mV @ 200 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
90 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-523
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C