Micro Commercial Co RB400D-TP
Part No.:
RB400D-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOT23
Shipping
RB400D-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
125pF @ 0V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23
Operating Temperature - Junction:
125°C (Max)