Micro Commercial Co R2000FGP-BP
Part No.:
R2000FGP-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
Interface
Shipping
R2000FGP-BP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
2000 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
4 V @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 2000 V
Capacitance @ Vr, F:
30pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-41
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C