Johanson Technology Inc. QSCF201Q0R4B1GV001T
Part No.:
QSCF201Q0R4B1GV001T
Manufacturer:
Johanson Technology Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.4PF 200V NP0 0402
Shipping
QSCF201Q0R4B1GV001T Information
Manufacturer:
Johanson Technology Inc.
Series:
S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.4 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.024" (0.61mm)