Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PS0055VT15373BL1
Part No.:
PS0055VT15373BL1
Description:
CAP CER 0.015UF 3.5KV DISK
Shipping
PS0055VT15373BL1 Information
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
-20%, +40%
Voltage - Rated:
3500V (3.5kV)
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
2.244" Dia (57.00mm)
Height - Seated (Max):
0.827" (21.00mm)