Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PS0055BE82038BG1
Part No.:
PS0055BE82038BG1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 82PF 5KV R16 DISK
Shipping
PS0055BE82038BG1 Information
Manufacturer:
Series:
PS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
82 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
5000V (5kV)
Temperature Coefficient:
R16
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Requires Holder
Package / Case:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension:
2.244" Dia (57.00mm)
Height - Seated (Max):
0.827" (21.00mm)