Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PS0055BE56036BG1
Part No.:
PS0055BE56036BG1
Description:
CAP CER 56PF 5KV R16 DISK
Shipping
PS0055BE56036BG1 Information
Capacitance:
56 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
5000V (5kV)
Temperature Coefficient:
R16
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
2.244" Dia (57.00mm)
Height - Seated (Max):
0.827" (21.00mm)