Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PS0030BE22136BJ1
Part No.:
PS0030BE22136BJ1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 220PF 5KV R85 AXIAL
Shipping
PS0030BE22136BJ1 Information
Manufacturer:
Series:
PS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
220 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
5000V (5kV)
Temperature Coefficient:
R85
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Chassis Mount
Package / Case:
Axial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension:
1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):
0.866" (22.00mm)