Nexperia USA Inc. PNE20020EXDX
Part No.:
PNE20020EXDX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
2-SMD, Flat Leads
Description:
PNE20020EXD/SOD323HP/SO2
Shipping
PNE20020EXDX Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.085 V @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
75 nA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
10pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD323HP
Operating Temperature - Junction:
175°C