Nexperia USA Inc. PMEG6002EJ-QX
Part No.:
PMEG6002EJ-QX
Package:
SC-90, SOD-323F
Description:
PMEG6002EJ-Q/SOD323F/SOD323F
Shipping
PMEG6002EJ-QX Information
Package/Case:
SC-90, SOD-323F
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 200 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
14pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SOD-323F
Operating Temperature - Junction:
150°C