Nexperia USA Inc. PMEG40T20ER-QX
Part No.:
PMEG40T20ER-QX
Package:
SOD-123W
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SOD123W
Shipping
PMEG40T20ER-QX Information
Package/Case:
SOD-123W
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
515 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
11.5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
22 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
350pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Operating Temperature - Junction:
175°C