Nexperia USA Inc. PMEG4005EJ-QF
Part No.:
PMEG4005EJ-QF
Package:
SC-90, SOD-323F
Description:
PMEG4005EJ-Q/SOD323F/SOD323F
Shipping
PMEG4005EJ-QF Information
Package/Case:
SC-90, SOD-323F
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
470 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
43pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package:
SOD-323F
Operating Temperature - Junction:
150°C