Nexperia USA Inc. PMEG4005AEA-QF
Part No.:
PMEG4005AEA-QF
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
SC-76, SOD-323
Description:
PMEG4005AEA-Q/SOD323/SOD2
Shipping
PMEG4005AEA-QF Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
470 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
43pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-323
Operating Temperature - Junction:
150°C