Nexperia USA Inc. PMEG4002ELD-QYL
Part No.:
PMEG4002ELD-QYL
Package:
2-XDFN
Description:
PMEG4002ELD-Q/SOD882D/DFN1006-
Shipping
PMEG4002ELD-QYL Information
Package/Case:
2-XDFN
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 200 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
4 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 25 V
Capacitance @ Vr, F:
14pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
DFN1006D-2
Operating Temperature - Junction:
150°C