Nexperia USA Inc. PMEG3005ET-QR
Part No.:
PMEG3005ET-QR
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA TO236AB
Shipping
PMEG3005ET-QR Information
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
430 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
55pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
TO-236AB
Operating Temperature - Junction:
150°C