Nexperia USA Inc. PMEG3002EJ-QX
Part No.:
PMEG3002EJ-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
SC-90, SOD-323F
Description:
PMEG3002EJ-Q/SOD323F/SOD323F
Shipping
PMEG3002EJ-QX Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SC-90, SOD-323F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
480 mV @ 200 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
18pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-323F
Operating Temperature - Junction:
150°C