Nexperia USA Inc. PMEG2010ET-QR
Part No.:
PMEG2010ET-QR
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
PMEG2010ET-Q/SOT23/TO-236AB
Shipping
PMEG2010ET-QR Information
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
66pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package:
TO-236AB
Operating Temperature - Junction:
150°C