Nexperia USA Inc. PMEG2010EJ-QX
Part No.:
PMEG2010EJ-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
SC-90, SOD-323F
Description:
PMEG2010EJ-Q/SOD323F/SOD323F
Shipping
PMEG2010EJ-QX Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SC-90, SOD-323F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
66pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-323F
Operating Temperature - Junction:
150°C