Nexperia USA Inc. PMEG2010EA-QF
Part No.:
PMEG2010EA-QF
Package:
SC-76, SOD-323
Description:
PMEG2010EA-Q/SOD323/SOD2
Shipping
PMEG2010EA-QF Information
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 15 V
Capacitance @ Vr, F:
19pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-323
Operating Temperature - Junction:
125°C