Nexperia USA Inc. PMEG2010BELD-QYL
Part No.:
PMEG2010BELD-QYL
Package:
2-XDFN
Description:
PMEG2010BELD-Q/SOD882D/XSON2
Shipping
PMEG2010BELD-QYL Information
Package/Case:
2-XDFN
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
490 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
1.6 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
31pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
DFN1006D-2
Operating Temperature - Junction:
150°C