Nexperia USA Inc. PMEG2010AEB-QF
Part No.:
PMEG2010AEB-QF
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
PMEG2010AEB-Q/SOD523/SC-79
Shipping
PMEG2010AEB-QF Information
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
620 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.5 mA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
19pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-523
Operating Temperature - Junction:
150°C