Nexperia USA Inc. PMEG200G20ELR-QX
Part No.:
PMEG200G20ELR-QX
Package:
SOD-123W
Description:
DIODE GEN PURP 200V 2A SOD123W
Shipping
PMEG200G20ELR-QX Information
Package/Case:
SOD-123W
Product Status:
Obsolete
Technology:
SiGe (Silicon Germanium)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
32 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 nA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
58pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
175°C