Nexperia USA Inc. PMEG120G20ELRZ
Part No.:
PMEG120G20ELRZ
Package:
SOD-123W
Description:
DIODE SIGE 120V 2A CFP3
Shipping
PMEG120G20ELRZ Information
Package/Case:
SOD-123W
Product Status:
Obsolete
Technology:
SiGe (Silicon Germanium)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
840 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 1A (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
6 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 nA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:
75pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package:
CFP3
Operating Temperature - Junction:
175°C