Nexperia USA Inc. PMEG100T20ELPX
Part No.:
PMEG100T20ELPX
Package:
SOD-128
Description:
DIODE SCHOTT 100V 2A SOD128/CFP5
Shipping
PMEG100T20ELPX Information
Package/Case:
SOD-128
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
800 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
12 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.25 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
200pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package:
SOD-128/CFP5
Operating Temperature - Junction:
175°C