Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PH028NA-01A |
| Manufacturer | Century |
| Panel Size | 2.8" |
| TNVAIPS | TN |
| Resolution | 240×320 |
| Viewing Area | 43.2×57.6 |
| Outline Size | 46(W)×64.65(H)×0.8(D) |
| Treatment | Without Polarizer |
| Brightness | 0 (cd/m²) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | |
| Viewing Angle | 45/45/50/20 (Typ.)(CR≥10) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Best View on | 12 o'clock |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Glass Thickness | 0.40+0.40 mm |
| Transmissivity | 6.4% (Typ.)(with Polarizer) |
| Color Depth | 16.7M 55% NTSC |
| Backlight | No B/L |
| Mass | - |
| Touch Screen | Without |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Driver IC list | Suggest COG ST7789V, ILI9341V |
| Signal Type |
The following parts include "PH028NA-01A" in Silicon Labs PH028NA-01A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.